Pies na smyczy i w kagańcu

Wyjazd dziecka za granicę
18 stycznia 2019
Krajowy Rejestr Karny
5 lutego 2019

Często spotykamy się z sytuacją, że wyprowadzający psy, puszczają je bez smyczy i kagańca. Czy tak można ?

Do 14 listopada 2018 r. art. 77 k.w. stanowił: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Od 15 listopada 2018 r. art. 77 stanowi:

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Art. 166 k.w. stwierdza: Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Czym są „zwykłe lub nakazane środki ostrożności” ? Do zwykłych z pewnością można zaliczyć: smycz, kaganiec. Natomiast poprzez nakazane należy rozumieć te, które gminy uznają za stosowne. Na mocy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalane przez rady gmin regulaminy ustalające szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Zgodnie z uchwałą nr XXXI/808/16 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 15 czerwca 2016 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi (Dz.U. Województwa Łódzkiego 2016, poz. 2869) wprowadzono Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi. Rozdział 5 dokumentu dotyczy obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe oraz wymagania w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich. § 19 ust. 1 zobowiązuje osoby utrzymujące psy lub inne zwierzęta domowe do zachowania środków ostrożności, mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, a także dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Jako obowiązki osób utrzymujących psy lub inne zwierzęta domowe zaliczono:

1) stały i skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi; zwolnienie od tego obowiązku może nastąpić tylko wówczas, gdy zwierzęta te znajdują się na terenie ogrodzonym, w sposób uniemożliwiający jego opuszczenie;

2) prowadzenie psów na uwięzi w miejscach publicznych;

3) prowadzenie psów agresywnych – w tym wszystkich psów ras wymienionych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687) oraz mieszańców z tymi rasami – wyłącznie na uwięzi oraz w założonych kagańcach;

4) podczas wyprowadzania psów w miejscach, gdzie nie stwarza to zagrożenia oraz gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem, dopuszcza się czasowe uwolnienie psa z uwięzi, lecz w założonym kagańcu; wyjątek ten nie dotyczy psów wymienionych w pkt 3; na wezwanie funkcjonariusza Straży Miejskiej w Łodzi opiekun psa zobowiązany jest do założenia psu uwięzi (§ 19 ust. 2).

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne z dnia 28 kwietnia 2003 r. (Dz.U. 2003, Nr 77, poz. 687) każe uznawać na agresywne rasy psów:

1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.

Szkody wywołane przez psa pokrywa ich właściciel. W poprzednich wpisach wyjaśniliśmy, że pies w wyniku własnego popędu może pogryźć napotkane osoby. W takim wypadku właściciel może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną za szkody wynikłe z zachowania swojego czworonoga.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.