Uchwała Sądu Najwyższego składu 7 sędziów w zakresie znaczenia pojęcia „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” i braku wymogu odmienności płci

Czym jest „przejście dla pieszych” ?
28 maja 2020
Przeniesienie skazanego do innego zakładu karnego
28 maja 2020

W dniu 25 lutego 2016 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął w sprawie I KZP 20/15 uchwałę:
„Zawarty w art. 115 § 11 k.k. zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” określa osobę, która pozostaje z inną osobą w takiej relacji faktycznej, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe). Ustalenie istnienia takiej relacji, tj. „pozostawania we wspólnym pożyciu”, jest możliwe także wtedy, gdy brak określonego rodzaju więzi jest obiektywnie usprawiedliwiony. Odmienność płci osób pozostających w takiej relacji nie jest warunkiem uznania ich za pozostających we wspólnym pożyciu w rozumieniu art. 115 § 11 k.k.”.

Uchwała jest odpowiedzią na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 2015 r. o rozstrzygnięcie przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni prawa, występującej w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych w zakresie dotyczącym następujących zagadnień prawnych:
1. „Czy odmienność płci jest warunkiem pozostawania we wspólnym pożyciu w rozumieniu art. 115 § 11 k.k.” ?
2. „Jakiego rodzaju więzi charakteryzują stan wspólnego pożycia w rozumieniu art. 115 § 11 k.k.” ?

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.