Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań przez osobę realizującą prawo do obrony

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zwrotu kosztów ustanowienia obrońcy osoby wobec której wydano orzeczenie prawnej niedopuszczalności wydania (ekstradycji)
28 listopada 2021
Czym jest „łowiectwo” ?
28 listopada 2021

W dniu 9 listopada 2021 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 Sędziów wydał w sprawie I KZP 5/21 uchwałę:
„Nie popełnia przestępstwa z art. 233 § 1a k.k. świadek składający fałszywe zeznanie z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną, jeśli — realizując prawo do obrony — zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, nie wyczerpując jednocześnie swoim zachowaniem znamion czynu zabronionego określonego w innym przepisie ustawy”.

Sąd Najwyższy postanowił nadać uchwale moc zasady prawnej.

Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne:
„Czy prawo do obrony, określone w art. 42 ust. 2 Konstytucji RP w zw. z art. 6 k.p.k. dopuszcza możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przestępstwo określone w art. 233 § 1a k.k. przesłuchiwanego w charakterze świadka sprawcy czynu zabronionego, który w obawie przed grożącą mu odpowiedzialnością karną złożył fałszywe zeznanie ?”.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.