Poinformowanie pokrzywdzonego o opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego

Krajowy Rejestr Karny
5 lutego 2019
Ugoda z ubezpieczycielem
1 kwietnia 2019

Niekiedy pokrzywdzony przestępstwem z uwagi na swoje bezpieczeństwo wolałby wiedzieć, czy sprawca przestępstwa skazany na karę pozbawienia wolności znalazł się na wolności.

Zgodnie z art. 168a § 1 k.k.w. na wniosek pokrzywdzonego, odpowiednio, sędzia penitencjarny lub dyrektor zakładu karnego niezwłocznie zawiadamia pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji o udzieleniu skazanemu:

1) przepustki, o której mowa w art. 91 pkt 7 i art. 92 pkt 9;
2) czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariusza Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 7 lub 8, art. 141a § 1, art. 165 § 2 oraz art. 234 § 2;
3) przerwy w wykonaniu kary;
4) warunkowego zwolnienia.

O prawie do złożenia wniosku o poinformowanie pokrzywdzonego o opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego poucza pokrzywdzonego sąd, kierując orzeczenie do wykonania (art. 168a § 2 k.k.w.).

W wypadku zwolnienia z zakładu karnego po odbyciu kary skazanego z zaburzeniami preferencji seksualnych odbywającego karę pozbawienia wolności za przestępstwo określone w art. 197-203 kodeksu karnego, popełnione w związku z tymi zaburzeniami, a także w wypadku ucieczki takiego skazanego z zakładu karnego, skazanego za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności orzeczoną za przestępstwo umyślne w wymiarze nie niższym niż 3 lata lub wydania decyzji o udzieleniu skazanemu przepustki, czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariuszy Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania, przerwy w wykonaniu kary, warunkowego zwolnienia, odpowiednio sędzia penitencjarny lub dyrektor niezwłocznie zawiadamia o tym jednostkę Policji, właściwą dla miejsca stałego pobytu skazanego (art. 168a § 3 i 4 k.k.w.).

W uzasadnionych przypadkach zawiadomienie o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji o udzieleniu skazanemu przepustki, czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariuszy Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania, przerwy w wykonaniu kary, warunkowego zwolnieniu przekazuje się również świadkowi (art. 168a § 6 k.k.w.).

Art. 11 § 1a k.k.w. przewiduje, że sąd przesyła dyrektorowi zakładu karnego lub aresztu śledczego dane zawierające imię, nazwisko i adres pokrzywdzonego tylko wtedy, gdy pokrzywdzony złożył wniosek. W innym przypadku przesyłanie tych danych jest zbędne. Przesyłając te dane, sąd dołącza do nich wniosek pokrzywdzonego.

Omawiana regulacja wynika z Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej z dnia 15 marca 2001 r. w sprawie pozycji ofiar w postępowaniu karnym (2001/220/WSiSW) zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z dnia 25 października 2012 r. ustanawiającą normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępującą decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.