Podjęcie (odwołanie) warunkowego umorzenia postępowania karnego

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie dziedziczenia przez dziecko poczęte przed śmiercią, a urodzone po śmierci ojca
8 sierpnia 2019
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego
12 sierpnia 2019

Zastosowanie środka probacyjnego – warunkowego umorzenia postępowania karnego zostało omówione w tym wpisie: http://www.adwokatlawicki.pl/2019/07/09/warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego/.

Dzisiejszy wpis dotyczy podjęcia (odwołania) warunkowego umorzenia postępowania karnego, czyli sytuacji, gdy oskarżony, mimo warunkowego umorzenia, nie przestrzega porządku prawnego, w szczególności popełnił przestępstwo.

Kwestie podjęcia (odwołania) warunkowego umorzenia postępowania karnego są regulowane w kodeksie karnym [dalej: k.k.] oraz kodeksie postępowania karnego [dalej: k.p.k.].

Zgodnie z art. 68 § 1 k.k. sąd podejmuje (obligatoryjnie) postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany.

Stosownie do art. 68 § 2 k.k. sąd może podjąć (fakultatywnie) postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne niż określone w § 1 przestępstwo, jeżeli uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody.

Na podstawie art. 68 § 2a k.k. sąd podejmuje (obligatoryjnie) postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne niż określone w § 1 przestępstwo, jeżeli uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody, po udzieleniu sprawcy pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.

Ponadto sąd może podjąć (fakultatywnie) postępowanie karne, jeżeli sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo (art. 68 § 3 k.k.).

Zasadą jest, że warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Wynika to z art. 68 § 4 k.k.

Podjęcie postępowania warunkowo umorzonego od strony procesowej reguluje dział XII kodeksu postępowania karnego (Postępowanie po uprawomocnieniu się orzeczenia), rozdział 57.

Art. 549 k.p.k. przewiduje, że o podjęciu postępowania warunkowo umorzonego sąd orzeka na wniosek oskarżyciela, pokrzywdzonego lub sądowego kuratora zawodowego albo z urzędu.

W kwestii podjęcia postępowania warunkowo umorzonego orzeka sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy (art. 550 § 1 k.p.k.). W posiedzeniu ma prawo wziąć udział prokurator, oskarżony i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik (art. 550 § 2 k.p.k.).

Na postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania oraz w kwestii podjęcia postępowania przysługuje zażalenie (art. 550 § 3 k.p.k.).

O podjęciu postępowania warunkowo umorzonego należy powiadomić poręczającego (art. 550 § 4 k.p.k.).

Zgodnie z art. 551 k.p.k., w razie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego, sprawa toczy się od nowa na zasadach ogólnych, przed sądem właściwym do jej rozpoznania. W takiej sytuacji, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego zastępuje akt oskarżenia.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.