Biała lista podatników VAT

Koszty obsługi prawnej przedsiębiorcy jako koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
30 grudnia 2019
Czym jest „wymijanie” ?
14 stycznia 2020

Ustawą z dnia 12 maja 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzono tzw. białą listę podatników.

Biała lista to wykaz podatników VAT. Jest dostępna na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka.

Biała lista umożliwia każdemu dostęp do danych, za pomocą których można bezpłatnie zweryfikować przedsiębiorcę. Biała lista ma zwiększyć bezpieczeństwo dokonywanych transakcji.

Na białej liście znajdują się takie informacje jak: firmę (nazwę) lub imię i nazwisko, numer, za którego pomocą podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany, numer REGON, o ile został nadany, numer PESEL, o ile podmiot posiada, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany, adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną, adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres rejestracyjny, w przypadku braku adresu stałego miejsca prowadzenia działalności ‒ w odniesieniu do osoby fizycznej, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL, imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL, imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL, daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT, podstawę prawną rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

Dzięki białej liście można ustalić, czy sprawdzany podmiot jest czynnym podatnikiem VAT, jest niezarejestrowany, wykreślony lub przywrócony do rejestru VAT, zgłosił rachunek bankowy w CEIDG albo Urzędzie Skarbowym.

Wyszukanie podmiotu na stronie internetowej odbywa się poprzez wpisanie NIPu, REGONu, numeru rachunku bankowego albo nazwy.

Biała lista umożliwia sprawdzenie powyższych danych na konkretny dzień. Domyślnie sprawdza na dzień wyszukiwania, ale można ustawić datę z przeszłości.

Ministerstwo Finansów udostępnia opis interfejsu programistycznego API wykaz podatników VAT, tj. wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Pozwala to na zintegrowanie bazy danych białej listy z programami finansowo-księgowymi.

Co istotne na białej liście widoczne są firmowe rachunku bankowe. Nie są natomiast widoczne prywatne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), które z uwagi na koszty obsługi takich rachunków były wykorzystywane przez przedsiębiorców do rozliczeń z tytuły prowadzonej działalności gospodarczej. Nie są również widoczne rachunku firmowe, firm które nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Właśnie kwestia rachunków firmowych jest najistotniejszą zmianą dla przedsiębiorców nowych regulacji. Brak bowiem rachunku firmowego może narazić kontrahenta na negatywne konsekwencje podatkowe. Bezpieczeństwo zapewni dokonanie przelewu na rachunek widoczny na białej liście.

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy będą musieli zwracać uwagę, czy zapłata należności za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł brutto (ewentualnie równowartości tej kwoty w przypadku transakcji w walutach obcych) następuje na rachunek zamieszczony na białej liście. Dotyczy to transakcji z czynnymi podatnikami VAT , które zostały potwierdzone fakturami.

Od 1 stycznia 2020 r. dokonanie płatności za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł brutto (ewentualnie równowartości tej kwoty w przypadku transakcji w walutach obcych) na inne konto niż znajdujące się na białej liście spowoduje, że:
– nie będzie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu (w PIT lub CIT, czyli jednocześnie utrata prawa do odliczenia VAT) tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,
– powstanie solidarna odpowiedzialność z kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Jeżeli po 1 stycznia 2020 r. przelejemy pieniądze na rachunek inny niż widniejący na białej liście, co do zasady możemy ponieść powyższe konsekwencje podatkowe. Niemniej wprowadzono możliwość uniknięcia powyższych restrykcji. Możemy uniknąć powyższych konsekwencji podatkowych, jeśli w ciągu 3 dni od dnia przelewu zawiadomimy o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy, wskazując numer rachunku, na który wpłaciliśmy pieniądze.

Do 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowej, bardziej szczegółowej analizy konkretnego przypadku, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.